Vajinoplasti Fethiye

Vajinoplasti Fethiye, kadınların sıklıkla başvurduğu bir genital estetik operasyondur. Bu operasyon kapsamında, birçok farklı nedene bağlı olarak yıpranmış ve gevşemiş vajinal doku, cerrahi tekniklerle tekrardan sıkılaştırılır. Vajinada görülen sarkma ve deformasyonlar giderilir. Vajinal yapı daraltılarak, tekrardan gençleştirilmiş olur. Bu nedenle vajinoplasti, vajina daraltma veya vajina gençleştirme isimleriyle de bilinir. 

Özellikle ilerleyen yaş, hamilelik ve doğum gibi faktörlere bağlı olarak görülen vajinal deformasyonların giderilmesinde, vajinoplasti oldukça etkili bir yöntemdir. Cerrahi bir operasyon olmakla beraber, hızla ilerleyen teknoloji sayesinde oldukça kısa sürede tamamlanır ve hastaların günlük hayatlarına birkaç gün içerisinde dönebilmesi beklenir. Yazımızın devamında ‘’Vajinoplasti ameliyatı nasıl yapılır?’’, ‘’Vajina genişlemesi neden olur?’’, ‘’Vajinoplasti ne kadar sürer?’’ ve ‘’Vajinoplasti ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Fethiye vajinoplasti uygulaması hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

Vajinoplasti Nedir?

Kadınlarda üreme sisteminin ve genital bölgenin bir parçası olan vajina, vajen girişiyle başlayıp rahme kadar giden bir kanaldır. Kas dokularından oluşmuş olan bu kanal, oldukça esnek bir yapıya sahiptir. Ancak ilerleyen yaş, hamilelik ve doğum gibi faktörlerle bu kas dokusu zamanla güçsüzleşerek, sarkabilir. Bu durumda, cinsel birliktelik esnasında vajina, penisi tam olarak saramaz. Bu nedenle, kadınlarda cinsel birliktelikten alınan hazda azalma olup, orgazm güçlükleri yaşanabilir. 

Vajinoplasti ameliyatı ile vajinal dokudaki bu sarkma ve yıpranmalar, ortadan kaldırılır. Cinsel haz hissini sağlayan vajen içindeki ruga yapısında oluşan deformasyonlar giderilir. Vajina yeniden daraltılarak ortaya çıkan sorunların çözümü sağlanır. Bu işlemle beraber, vajinal doku eski haline getirildiği için operasyon, halk arasında vajina gençleştirme olarak da bilinmektedir. 

Vajinada Genişleme Neden Olur?

Vajina, kas dokularından oluşan, esneme kabiliyeti oldukça gelişmiş bir organdır. Normalde ortalama 2-3 cm çapa sahip olan vajina, vajinal doğum esnasında ortalama 10-15 cm’e kadar genişleyebilir. Ancak, çeşitli sebeplerle vajinal dokunun bu esneme kabiliyeti zamanla yok olabilir. Vajinal yapı sarkık ve deforme olmuş hale gelebilir. Vajinadaki bu deformasyona neden olan başlıca faktörler;

  • İlerleyen yaş,
  • Hamilelik ve doğum,
  • Çoğul gebelikler,
  • İri bebek doğumu veya zorlu vajinal doğumlar,
  • Çok sayıda doğum yapılması,
  • Genetik faktörler olarak karşımıza çıkar.

Vajina genişlemesi nedenleri bu şekilde sıralanabilir.

Vajinoplasti Ne Kadar Sürer?

Vajinoplasti operasyonu genellikle 45 dakika ila 90 dakika arasında tamamlanır. Bu operasyonun süresi vajinal dokulardaki yıpranmanın boyutuna ve benzer etmenlere göre değişiklik gösterebilmektedir. Doktorunuz konu hakkında gerekli bilgilendirmeyi yapacaktır.

Vajinoplasti Ağrılı Mı?

Vajinoplasti operasyonu öncesinde, işlemlerin hastada ağrı ve rahatsızlık hissine yol açmaması için anestezi uygulaması gerçekleştirilir. Vajinoplasti çoğunlukla genel anestezi altında yapılır. Ancak bazen spinal anestezi gibi farklı anestezi işlemleri ile de gerçekleştirilebilir. Bu yüzden vajinoplasti ağrısız bir genital estetik operasyonudur.

Vajinoplasti Nasıl Yapılır?

Çeşitli faktörler nedeniyle oluşan vajinal dokudaki sarkma ve genişleme, vajinoplasti operasyonu ile düzeltilebilir. Vajinoplasti, hastalar anestezi altındayken gerçekleştirilen, cerrahi bir estetik operasyondur. Ameliyat esnasında lokal veya genel anesteziye başvurulabilir. Ancak, genellikle sedatif ilaçlar yardımıyla, hastanın derin uyku durumunda tutulması tercih edilmektedir. 

Vajinoplasti esnasında, vajinal dokudaki sarkma ve fazlalıklar, cerrahi yöntemlerle alınır. Vajen içerisindeki kas dokusu, özel iplikler kullanılarak dikilir ve sıkılaştırılır. Daraltma işlemi, vajen girişinden itibaren 6-7 cm içeriye kadar devam ettirilir. Bu sayede, vajen içerisindeki sarkma giderilmiş ve vajinal kas dokusu güçlendirilmiş olur. Vajinoplasti operasyonu, hastadan hastaya değişiklik göstermekle beraber, ortalama 30-90 dakika arasında tamamlanır. Ameliyat, hastalar anestezi altındayken gerçekleştirildiği için, operasyon esnasında hastalar, ağrı ve acı hissetmezler. 

Vajinoplasti Sonrası Nelere Dikkat Edilmesi Gerekir?

Vajinoplasti ameliyatı sonrasında hastalar, herhangi bir komplikasyon gelişmemesi halinde, genellikle aynı gün içinde taburcu edilirler. Operasyon sonrasında, ortama 5 saatlik bir dinlenme yeterli olmakta ve hastalar genellikle 1-2 gün içerisinde, normal hayatlarına dönebilmektedirler.

Vajinoplasti sonrasında, ameliyat bölgesinde herhangi bir enfeksiyon gelişmemesi için hastaların hijyen şartlarına dikkat etmesi gerekir. Ameliyattan sonraki 4-6 hafta boyunca deniz, havuz, sauna, hamam gibi ortamlara girilmemesi önerilir. Ayrıca, yine 4-6 hafta cinsel perhiz uygulanması gerekir. Ameliyat sonrasındaki kontrol muayenesine kadar, hekiminiz cinsel ilişki serbestliği konusunda onay vermeden, cinsel ilişkiden kaçınılması önerilir.

Vajinoplasti ameliyatında, genellikle kendiliğinden eriyen dikişler kullanılır. Bu nedenle hastaların dikiş aldırmasına gerek kalmaz. Ameliyat esnasında atılan dikişler, ortalama 7-15 gün içerisinde erir. Ancak, ameliyattan sonraki süreçte, hekimin yönlendirmelerine bağlı olarak, mutlaka kontrol muayenesine gidilmesi gerekir. 

Fethiye Vajinoplasti Fiyatları 2023

Fethiye vajinoplasti fiyatları, uygulamanın detaylarına ve benzer etmenlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Doktora Sorun!
Call Now Button