Vajinal Akıntı ve Kaşıntı Tedavisi Fethiye

Vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisi Fethiye, bakteri ve mantar kaynaklı vajinal enfeksiyonları ve onların yol açtığı şikayetleri gidermek için yapılan tedavidir. Vajinal akıntı, üreme fonksiyonları aktif hale gelen, ergenlik çağındaki her kadında görülür. Normalde, şeffaf ve kokusuz olan bu akıntı, belirli hastalıkların gelişmesiyle beraber, kötü kokulu ve renkli bir hal alabilir. Bazı durumlarda, normal dışı bu vajinal akıntıya, kaşıntı da eşlik edebilir. 

Vajinal akıntı ve kaşıntı oluşmasının nedeni olarak, genellikle bakteri ve mantar kaynaklı enfeksiyonlar karşımıza çıkar.  Tedavi süreci, vajinal akıntı ve kaşıntıya neden olan faktöre bağlı olarak değişiklik gösterir. Yazımızın devamında ‘’Vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisi ne kadar sürer?’’, ‘’Vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Vajinal akıntı ve kaşıntı neden olur?’’ ve ‘’Vajinal akıntı ve kaşıntı nedir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Fethiye vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

Vajinal Akıntı ve Kaşıntı Nedir?

Vajinal akıntı, üreme çağına gire her kadında normal olarak ortaya çıkan bir durumdur. Vajen içerisinde girebilecek zararlı mikrop ve bakterilere karşı koruma sağlayan bu akıntı, şeffaf ve kokusuzdur. Vajinanın hijyenini korumakla beraber, cinsel birliktelik esnasında gerekli olan kayganlığı da sağlar. Bu kayganlık, sadece cinsel birliktelik esnasında değil; yürüme ve egzersiz yapma gibi aktiviteler esnasında da, vajinanın sürtünmeye karşı korunmasına yardımcı olur. 

Normalde şeffaf ve kokusuz olan bu akıntı, vajinal enfeksiyon gibi hastalıkların gelişmesiyle beraber, farklı renklerde ve kötü kokulu olarak karşımıza çıkabilir. Bu duruma, vajina içinde ve çevresinde kaşıntı da eşlik edebilir. Bakteri ve mikroplar, vajen içerisindeki dengenin bozulmasına neden olabilir. Ayrıca, mantar enfeksiyonu gibi nedenlerle de vajinal akıntı ve kaşıntı görülebilir. Vajinal enfeksiyon veya mantar enfeksiyonu gibi nedenlerle ortaya çıkan vajinal akıntı ve kaşıntıya, cinsel ilişki sırasında ağrı ve idrarda yanma da eşlik edebilir. Vajinal akıntı ve kaşıntı şikayeti, kadın doğum uzmanı doktorlar tarafından tercih edilir.

Vajinal Akıntı ve Kaşıntı Neden Olur?

Vajinal akıntı ve kaşıntıya neden olan başlıca sebep, vajinal enfeksiyon gelişimidir. Vajen içerisine giren bakteri ve mikroplar, buradaki doğal dengenin bozulmasına ve enfeksiyon gelişmesine neden olabilir. Ayrıca;

  • Doğum kontrol hapları,
  • Şeker hastalığı,
  • Kokulu kozmetik ürünlerin vajinal bölgede yoğun kullanımı,
  • Vajinit,
  • Geçirilen jinekolojik ameliyatlar sonrasında görülen pelvik enfeksiyonlar da vajinal akıntı ve kaşıntıya neden olabilir.

Vajinal Akıntı ve Kaşıntı Türleri Nelerdir?

Vajinal akıntı ve kaşıntı, farklı nedenlere bağlı olarak ortaya çıkabilir. Akıntıya neden olan faktör, hastada görülen şikâyetlerin de farklılaşmasına neden olabilir.

  • Mantar kaynaklı enfeksiyonlar, peynirimsi kıvamda veya süt beyazı bir renge sahip akıntıya neden olabilir. Mantar enfeksiyonu sonucu gelişen vajinal akıntıya, genelde kaşıntı da eşlik eder. Vajinal akıntı, kötü bir kokuya sahip olmayabilir. Bazı hastalarda, vajinada yanma hissi de oluşabilir.
  • Bakteri kaynaklı vajinal enfeksiyonlarda ise ortaya çıkan vajinal akıntı, genelde sarı veya griye dönük beyaz renktedir. Vajinal akıntının köpüklü bir yapısı olabilir ve genelde balık kokusuna benzetilen kötü bir kokusu vardır. Bakteriyel vajinal enfeksiyonlar, hastalarda cinsel birliktelik esnasında ağrı olmasına da neden olabilirler.
  • Vajinal akıntı ve kaşıntı, Trichomonas Vajinalis isimli bir mikroorganizma nedeniyle de ortaya çıkabilir. Cinsel yolla bulaşan bu mikroorganizma, vajinal enfeksiyon gelişmesine neden olur. Bu durumda ortaya çıkan vajinal akıntı, genellikle sarı veya yeşilimsi bir renkte, köpüklü yapıdadır. Vajinal akıntı kötü kokulu olabilir; vajina ve vulvada yanma hissi oluşabilir.
  • Bir başka vajinal akıntı çeşidi de, kahve renkli akıntıdır. Genellikle premenopoz ve menopoz döneminde, rahim ağzı kanseri, gonore (bel soğukluğu) ve pelvik inflamatuar hastalıklarını varlığında ortaya çıkar.

Vajinal akıntı ve kaşıntı türleri bu şekilde sıralanabilir.

Vajinal Akıntı ve Kaşıntı Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisi, vajinadaki enfeksiyon sonlandırılana ve hastanın şikayetleri tamamen giderilene kadar devam eder. Bu da birkaç hafta sürebilir. Doktorunuz tedavi süresi hakkında detaylı bilgi verecektir.

Vajinal Akıntı ve Kaşıntı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisi, semptomların hangi hastalığa bağlı olarak geliştiğine göre değişiklik gösterir. Bu nedenle vajinal kültür testi yapılarak, akıntı ve kaşıntı şikâyetlerine neden olan enfeksiyon kaynağı tespit edilir. 

Bakterilerden kaynaklanan vajinal enfeksiyonun varlığında, hastalara antibiyotik tedavisi uygulanır. Mantar enfeksiyonun varlığında ise antifungal ilaçlar reçete edilir. Trichomonas Vajinalis nedeniyle gelişen enfeksiyonlarda ise metronidazol veya tinidazol reçete edilerek, tedavi sağlanır. 

Fethiye Vajinal Akıntı ve Kaşıntı Tedavisi Fiyatları 2023

Fethiye vajinal akıntı ve kaşıntı tedavisi fiyatları, uygulamanın detaylarına ve benzer etmenlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Doktora Sorun!
Call Now Button