Çikolata Kisti Tedavisi Fethiye

Çikolata kisti tedavisi Fethiye, çikolata kistlerinin yol açtığı şikayetleri gidermek ve endometriozis hastalığını ortadan kaldırmak gibi amaçlarla yapılan uygulamalardır. Kadınlarda, yumurtalıklarda görülen kistler oldukça sık rastlanan bir durumdur. Bu yumurtalık kistlerinden biri olan çikolata kisti, endometriozis hastalığı sonucunda ortaya çıkar. Endometriozis, rahim içinde bulunan endometrial tabakanın, yumurtalık gibi rahim dışı bir alanda da oluşmasıdır. Yumurtalıklarda oluşan bu endometrial tabaka kistleşerek çikolata kistlerine neden olur. 

Kistlerin bu ismi almasının nedeni, içlerinin çikolata benzeri, kahverengi bir sıvıyla dolu olmasıdır. Çikolata kisti, hastalarda düzensiz adet döngüsü, şiddetli adet sancısı, regl kanamasının çok yoğun olması gibi istenmeyen semptomlara neden olabilir. Bu nedenle, çikolata kisti tedavisine başvurmak gerekir. Çikolata kisti tedavisi, hastada görülen semptomlar dikkate alınarak, kişiye özel planlanan bir süreçtir. Yazımızın devamında ‘’Çikolata kisti tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Çikolata kisti tedavisi ne kadar sürer?’’, ‘’Çikolata kisti nedir?’’ ve ‘’Çikolata kisti belirtileri nelerdir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Fethiye çikolata kisti tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

Çikolata Kisti Nedir?

Endometrium isimli rahmin iç tabakası, adet döngüsü içerisinde olası bir gebelik durumuna rahmin hazır olması için kalınlaşır. Gebelik gerçekleşmediğinde ise endometrial doku, dökülerek, adet kanıyla birlikte dışarı atılır ve böylece rahmin iç tabakası tekrardan incelir. Endometrial tabakanın, rahim dışı bir alanda gelişmesi ile endometriozis hastalığı açığa çıkar. Endometriozis hastalarında, endometrial doku yumurtalıklarda geliştiğinde, burada çikolata kistlerinin oluşmasına neden olabilir. Tıbbi literatürde endometrioma olarak adlandırılan bu kistler, içleri çamur benzeri, kahverengi bir sıvıyla dolu haldedir. Bu nedenle, halk arasında çikolata kisti olarak da bilinirler. 

Yumurtalıklarda oluşan endometrium tabakası, adet kanamasına benzer kanamaların olmasına yol açar. Bu kanamalar nedeniyle, yumurtalıkların içerisinde koyu kahverenginde bir kan birikintisi oluşur ve zamanla kistleşir. Endometriozis hastası kadınların birçoğunda çikolata kistleri olmakla beraber, tüm hastalarda kist oluşumu görülmez. Çikolata kistlerine, üreme çağındaki kadınların %15’inde rastlanmaktadır.  En çok karşılaşılan yaş grubu, 25-34 yaş arası kadınlardır. Endometriozis hastalığı bulunan kadınların %28’inde, çikolata kistleri her iki yumurtalıkta da oluşur. 

Çikolata Kisti Belirtileri Nelerdir?

Çikolata kisti belirtileri arasında şunlar yer alır:

  • Hastaların yaklaşık olarak %70’inde görülen şiddetli regl sancısı, 
  • Kasıklarda ağrı,
  • Çok yoğun regl kanaması,
  • Normalden uzun süren regl kanamaları,
  • Cinsel birliktelik sırasında veya sonrasında ağrı,
  • İdrar ve dışkılamada ağrı,
  • Kısırlık olarak karşımıza çıkar.

Çikolata kisti belirtileri bu şekilde sıralanabilir.

Çikolata Kisti Tanısı Nasıl Konulur?

Çikolata kisti tanısı, jinekolojik muayene ile konulabilir. Muayene esnasında ultrason ile görüntüleme yapılır. Ayrıca, çikolata kistinin diğer yumurtalık kistlerinden ayırt edilebilmesi için transvajinal ultrason da çekilmesi gerekebilir. 

Çikolata kistinin teşhisinde, manyetik rezonans görüntüleme (MRG) ile rahmin dışında gelişen endometrial dokuların tespit edilmesi sağlanır. Gerekli durumlarda uygulanan laparoskopik yöntemle de, kistin yeri ve boyutu hakkında kesin bilgi elde edilir.

Çikolata Kisti Tedavisi Ne Kadar Sürer?

İlaçlı tedaviler genellikle hastanın şikayetleri kontrol altına alınana kadar devam eder. Çikolata kisti ameliyatı ise genellikle 2 saat içerisinde tamamlanır. Elbette bu süre ameliyatın detaylarına göre değişiklik gösterebilir.

Çikolata Kisti Tedavisi Nasıl Yapılır?

Çikolata kisti tedavisi, hastadaki semptomlara göre planlanan bir süreçtir. Hastada şiddetli ve yaşam kalitesini olumsuz etkileyen sorunlar ortaya çıktığında, kistin ameliyatla alınması önerilebilir. Ancak çikolata kistleri, hastadan hastaya değişmekle beraber ortalama iki yıl içerisinde %20 oranında tekrarlama riski bulunan kistlerdir. Bu süre uzadıkça, tekrarlama riski de artar. 

Çikolata kisti tedavisinde başvurulan ilaçla ve cerrahi yöntemlerle tedavide temel amaç, hastalarda görülen şiddetli ağrıları engellemek ve kısırlık gibi durumları ortadan kaldırmaktır. Ancak, uygulanacak olan tedavi yöntemine, hastada görülen semptomlara göre karar verilir. Çikolata kistinin büyük boyutlu olduğu ve şiddetli ağrı gibi sorunlara yol açtığı hastalarda, cerrahi müdahale ile kistin çıkartılması gerekebilir. Ameliyata yönlendirmede, Ca125 değerinin de önemli bir rolü bulunur. Ca125 seviyesi yüksek olan hastalar, ameliyatla tedavi seçeneğine yönlendirilebilir. Bu tedavi kadın doğum uzmanı tarafından yapılır.

Çikolata Kisti Ameliyatı Nedir?

Kötü huylu tümör olasılığını ortadan kaldırmak ve hastalarda görülen ağrı gibi istenmeyen çikolata kisti semptomlarını sonlandırmak için, cerrahi müdahaleye başvurulur. Çikolata kistlerinin cerrahi müdahale ile çıkartılması, çikolata kisti ameliyatı olarak adlandırılır. 

Çikolata kisti ameliyatı, genellikle laparoskopik yöntemle, kapalı ameliyat olarak gerçekleştirilir. Bu yöntem, büyük bir kesi yapılmadan kiste ulaşılmasını mümkün kıldığı için hem komplikasyon riskini azaltır, hem de ameliyat sonrası iyileşme süresini kısaltır. 

Fethiye Çikolata Kisti Tedavisi Fiyatları 2023

Fethiye çikolata kisti tedavisi fiyatları, uygulamanın detaylarına ve benzer etmenlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Doktora Sorun!
Call Now Button