Kızlık Zarı Dikimi Fethiye

Kızlık zarı dikimi Fethiye, vajina girişinde yer alan ve herhangi bir sebepten yırtılmış olan kızlık zarının güvenli bir şekilde onarılması için yapılan operasyondur. Kızlık zarı vajina girişinin 0,5 ila 1 santimetre kadar içerisinde bulunur. Bu zarın, üzerine yüklenen sosyokültürel anlamlar haricinde bilinen, önemli bir biyolojik görevi yoktur. Yazımızın devamında ‘’Kızlık zarı dikimi nasıl yapılır?’’, ‘’Kızlık zarı dikimi ne kadar sürer?’’, ‘’Kızlık zarı dikimi anlaşılır mı?’’ ve ‘’Kızlık zarı dikimi sonrası dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Fethiye kızlık zarı dikimi hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

Kızlık Zarı Dikimi Nedir?

Kızlık zarı dikimi, hymen adı verilen ince deri dokusunun farklı cerrahi teknikler yardımı ile onarılmasıdır. Bu operasyon hymenoplasti olarak da isimlendirilmektedir. Kızlık zarı dikiminde flep yöntemi ve mikrocerrahi gibi modern cerrahi teknikler kullanılabilir. Böylece kızlık zarı kalıcı olarak onarılabilir. Kızlık zarı onarımı ile dikilen kızlık zarları, iyileşme süreci sonrası girilen ilk cinsel ilişkide yeniden yırtılır ve kanar.

Kızlık Zarı Neden Yırtılır?

Kızlık zarı şu gibi nedenlerden yırtılabilir:

  • Vajinal yolla cinsel birliktelik kurmak.
  • Mastürbasyon gibi cinsel aktiviteler sırasında vajina içerisine parmak veya yabancı bir cisim sokmak.
  • Vajina bölgesinde gerçekleştirilen cerrahi operasyonlar veya bazı tanılama uygulamaları.
  • Trafik kazaları.
  • Bazı spor aktiviteleri sırasında ortaya çıkan kazalar.
  • Genital bölgeyi ilgilendiren ani basınç değişimleri.

Kızlık zarı bahsi geçen sebeplerden zarar görebilir ve yırtılabilir.

Kızlık Zarı Yırtılması Nasıl Anlaşılır?

Kızlık zarının yırtılıp yırtılmadığını anlamak bazı bireyler için zor olabilir. Kızlık zarı genellikle cinsel ilişki sırasında yırtılır ve yırtılması sonucu bir miktar kanamaya ve ağrıya yol açar. Ama bu belirtiler herkeste görülmeyebilir veya şiddetleri fark edilmeyecek ölçüde az olabilir. Kızlık zarının bütünlüğünden şüphe eden bireyler konu hakkında bir kadın doğum uzmanı ile görüşebilir ve isterlerse kızlık zarı dikimi yaptırabilirler.

Kızlık Zarı Dikimi Ağrılı Mı?

Kızlık zarı dikimi bilindiği üzere cerrahi, yani girişimsel bir uygulamadır. Dolayısıyla da hastanın süreç sırasında ağrı hissetmemesi için anestezi altında yapılmaktadır. Kızlık zarı dikimi öncesinde hastaya lokal anestezi uygulanır. Böylece uygulama boyunca hasta ağrı veya rahatsızlık hissetmez. Kızlık zarı dikimi tamamlandıktan ve anestezinin etkisi geçtikten sonra bölgede ağrı hissi meydana gelebilir. Doktor bu ağrı hissini gidermek için hastasına ağrı kesici ilaç reçete edebilir.

Kızlık Zarı Dikimi Kayıtlara Geçer Mi?

Kızlık zarı dikimi, herhangi bir hastaya uygulanan tüm cerrahi ve medikal işlemler gibi hastanın özlük haklarını korumak adına kayıt altına alınmaktadır. Bununla birlikte diğer tüm medikal bilgiler gibi bireyin kızlık zarı dikimi yaptırdığı, bireyin izni olmadan üçüncü kişilerle paylaşılmamaktadır. Sağlık kuruluşlarının veya görevlilerinin bireyin medikal geçmişini, bireyin direkt izni olmadan ailesi ile bile paylaşması yasal değildir.

Kızlık Zarı Dikimi Anlaşılır Mı?

Kızlık zarı dikimi, operasyon sonrası iyileşme sürecinin tamamlanması ile birlikte anlaşılmaz. İyileşme süreci tamamlanmadan önce ise ancak bir kadın doğum doktoru bireyin kızlık zarı dikimi yaptırdığını anlayabilir. Profesyonel, tıp eğitimi almamış bir birey, kişinin kızlık zarı dikimi yaptırdığını anlayamaz.

Kızlık Zarı Dikimi Ne Kadar Sürer?

Kızlık zarı dikiminin süresi, uygulamanın hangi yöntemle yapıldığına ve benzer etmenlere göre kişiden kişiye değişebilir. Kızlık zarı onarımı süresi genellikle 15 dakika ila 20 dakika kadardır. Bununla birlikte bahsettiğimiz etmenlere göre operasyon bir miktar daha uzun sürebilmektedir. Doktorunuz kızlık zarı onarımı öncesinde sizi operasyon süresi gibi konular hakkında bilgilendirecektir.

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılır?

Kızlık zarı dikimi günümüzde flep yöntemi ve mikrocerrahi gibi gelişmiş teknikler kullanılarak yapılabilmektedir. Kızlık zarı dikimi sırasında hymen bölgesine lokal anestezi işlemi uygulanır. Böylece hasta kızlık zarı onarılırken ağrı veya rahatsızlık hissi duymaz. Doktor uygulama sırasında hymeni yeniden düzenler ve adet kanın rahatça dışarı çıkmasına izin verecek ölçüde kızlık zarını onarır.

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası İyileşme Süreci Nasıldır?

Kızlık zarı dikimi sonrasında hastanın bir süre hastanede dinlenmesi gerekir. Sonrasında ise aynı gün evine dönebilir. Kızlık zarı dikimi sonrasında birkaç gün boyunca düzenli bir şekilde dinlenilmeli, ağır işler yapılmamalıdır. Bu sırada minimal, günlük işler yapılabilir. 1 ila 2 gün sonra ise doktorun da tavsiyesiyle kademeli olarak günlük yaşama dönülebilir. Kızlık zarı dikimi sonrasında doktorun reçete ettiği ilaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Kızlık zarı dikimine bağlı olarak adet düzensizliği gibi sorunların ortaya çıkması beklenmez. Ancak nadiren de olsa sürecin yol açtığı stres nedeniyle birey kızlık zarı dikimine bağlı adet düzensizliği deneyimleyebilir. Buna ek olarak iyileşme süreci için doktor tarafından önerilen noktalara dikkatle uyulmalıdır. Aksi takdirde hymen dokusu ideal bir şekilde iyileşmeyebilir veya bölgede enfeksiyon meydana gelebilir. Kalıcı kızlık zarı dikimi sonrasında, uygulamadan bir ay sonra cinsel ilişkiye girilebilir. Bu ilişki sırasında kızlık zarı yeniden yırtılır ve kanar.

Fethiye Kızlık Zarı Dikimi Fiyatları 2023

Fethiye kızlık zarı dikimi fiyatları, uygulamanın detaylarına ve benzer etmenlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Doktora Sorun!
Call Now Button