Vajinismus Fethiye

Vajinismus Fethiye, genellikle psikolojik sebeplerle ortaya çıkan bir cinsel işlev bozukluğudur. Kadınlarda en sık rastlanan cinsel işlev bozukluklarından biri olan vajinismus, cinsel ilişki sırasında şiddetli bir ağrı duyulmasına neden olur. Ağrıya sebep olan faktör, vajinal kasların kişinin kendi isteği dışında, sert bir şekilde kasılmasıdır. Bu kasılma nedeniyle penetrasyon, ağrıya sebep olur ve gerçekleştirilemez.

Özellikle Orta Doğu ve Uzak Doğu ülkelerinde yaygın olarak görülen bir hastalık olan vajinismus, kültürel kodlarla doğrudan ilgilidir. Batılı ülkelerde vajinismus vakası görülme sıklığı, çok daha nadirdir. Kadınların cinsel farkındalıklarının düşük olduğu ve bekâretin namusu simgelediği toplumlarda, kadınlarda vajinismus çok daha yaygın olarak karşımıza çıkar. Yazımızın devamında ‘’Vajinismus tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Vajinismus tedavisi ne kadar sürer?’’, ‘’Vajinismus tedavisi ne kadar sürer?’’ ve ‘’Vajinismus belirtileri nelerdir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Fethiye vajinismus tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

Vajinismus Nedir?

Vajinismus, kadınlarda görülen bir çeşit cinsel işlev bozukluğudur. Penetrasyona duyulan yoğun korku nedeniyle, vajinal kaslar cinsel birliktelik esnasında, kişinin iradesinden bağımsız olarak kasılır. Bu da, penetrasyon denendiğinde şiddetli bir ağrı ve acı duyulmasına neden olur. Genellikle psikolojik nedenlerle ortaya çıkan bu durum, nadiren de olsa fiziksel faktörlere bağlı olarak da gelişebilir. Sağlıklı bir cinsel hayatı imkânsız hale getiren vajinismus, uzman hekimlerden alınacak tedavi desteği ile çözülebilen bir sorundur. 

Vajinismus, cinsel hayat içerisinde görüldüğü zaman dilimine bağlı olarak, iki farklı grup altında ele alınır.

  • Primer (Birincil) Vajinismus: Daha önce penetrasyon deneyimi bulunmayan kadınlarda görülen vajinismus tipidir. Hastalarda genellikle yalnızca cinsel birliktelik esnasında penetrasyona karşı değil, vajinal jinekolojik muayene, fitil benzeri ilaçların kullanımı gibi durumlara karşı da yoğun korku görülür. 
  • Sekonder (İkincil) Vajinismus: Daha önce cinsel birliktelik deneyimi olan hastalarda, sonradan gelişen korku ve kaygı halidir. Genellikle travmatik deneyimler, sekonder vajinismusun gelişmesine neden olur. Ağrılı vajinal jinekolojik işlemler, doğum yapma, kürtaj, düşük, travmatik cinsel şiddet deneyimleri gibi durumlar sonucunda ortaya çıkabilir. 

Vajinismus türleri bu şekilde sıralanabilir.

Vajinismus Neden Olur?

Vajinismus, birden fazla faktöre bağlı olarak ortaya çıkabilir. Ancak gelişiminde, özellikle sosyo-psikolojik etmenler büyük rol oynar. Dünya geneline bakıldığında, Orta ve Uzak Doğu ülkelerinde, Batılı ülkelere oranla çok daha fazla vajinismus vakası ile karşılaşıldığı görülmektedir. Bu durum, sosyal etmenlerin hastalığın gelişiminde oynadığı rolü gözler önüne serer niteliktedir. 

Bekâretin namus simgesi olarak değerlendirildiği, kadın cinsel kimliğinin yok sayıldığı ve onaylanmadığı toplumlarda, vajinismus vakaları daha sık ortaya çıkar. Kadınlar üzerindeki bekâret baskısı, cinsel eğitimin yetersiz olması, kulaktan dolma, yanlış bilgi ve inanışlar, vajinismusun ortaya çıkmasında rol oynayan faktörlerdir. Partnerin cinsel birlikteliğe zorlayan tutum ve davranışları, cinsel taciz ve tecavüz benzeri şiddet deneyimleri ve diğer travmatik olaylar gibi nedenlerle de vajinismus ortaya çıkabilir. Başarısızlıktan duyulan korku, kaygı bozukluğu ve panik bozukluk da, vajinismusun gelişmesinde rol oynayabilir. 

Nadiren de olsa, vajinismus fizyolojik nedenlerle de ortaya çıkabilir. Vajinal enfeksiyonlar ve idrar yolları enfeksiyonları, kızlık zarı olarak da bilinen hymende var olan anomaliler vajinismusa neden olabilir. Ayrıca, vajinanın normalden kısa veya perdeli yapıda olması, kist ve apseler gibi nedenlerle de, hastalarda penetrasyon sırasında yoğun acı ve vajinismus gelişebilir. 

Vajinismus Belirtileri Nelerdir?

Vajinismus belirtileri arasında şunlar yer alır:

  • Cinsel ilişki sırasında yoğun korku.
  • Cinsel ilişki sırasında ağrı hissi.
  • Jinekolojik muayenelerden korkmak.
  • Cinsel ilişki sırasında istemsiz bir şekilde vajinal kasların kasılması.

Vajinismus belirtileri bu şekilde sıralanabilir.

Vajinismus Bitkisel Tedavisi Var Mı?

Vajinismusun bitkisel bir tedavisi bulunmamaktadır. Bu rahatsızlığın tedavisi için bilimsel, güvenilir tedavi uygulamalarına başvurulmalıdır. Bu tedavi de ancak alanında uzman kadın doğum doktorları, cinsel terapistler ve psikiyatristler tarafından verilebilir.

Vajinismus Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Vajinismus tedavisi süresi, vajinismusun neden ortaya çıktığına ve şiddetine göre değişiklik gösterebilir. Bazen birkaç hafta içerisinde tedaviden sonuç alınırken bazen ise tedavi süreci ayları bulabilmektedir.

Vajinismus Tedavisi Nasıl Yapılır?

Vajinismus tedavisi, disiplinler arası işbirliği gerektiren bir süreçtir. Vajinismusa neden olabilecek fiziksel faktörlerin tespit edilmesi için hastaların detaylı bir jinekolojik muayeneden geçirilmesi gerekir. Vajinismusa neden olan psikolojik faktörlerin ortadan kaldırılabilmesi için ise cinsel terapiye başvurmak gerekir. 

Fizyolojik bir sorun tespit edilemeyen hastalarda, hastanın bilişsel ve davranışçı terapi yöntemlerinden yararlanılarak tedavi edilmesi mümkündür. Vajinismus konusunda deneyimli bir jinekolog ve psikoterapistin, tedavi sürecini birlikte yürütmesi önerilir. Tedavi esnasında genellikle belirli cinsel egzersizlerden yararlanılır. Cinselliğe ısındırma egzersizleri, pelvik taban egzersizleri, vajinal dilatör ve parmak egzersizleri en sık yararlanılan yöntemlerdir. 

Fethiye Vajinismus Tedavisi Fiyatları 2023

Fethiye vajinismus tedavisi fiyatları, uygulamanın detaylarına ve benzer etmenlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Doktora Sorun!
Call Now Button