Mikroçipli Aşılama Fethiye

Mikroçipli aşılama tedavisi Fethiye, spermlerin mikroçip teknolojisi ile seçilmesine ve anne adayının rahmine bırakılmasına olanak sağlayan, böylece gebelik ihtimalini önemli ölçüde arttıran uygulamadır. Yazımızın devamında ‘’Mikroçipli aşılama tedavisi ne kadar sürer?’’, ‘’Mikroçipli aşılama tedavisi nasıl yapılır?’’, ‘’Mikroçipli aşılama tedavisi sonuçları ne zaman belli olur?’’ ve ‘’Mikroçipli aşılama tedavisinin başarı oranı nedir?’’ gibi merak edilen sorulara yanıt vereceğiz. Fethiye mikroçipli aşılama tedavisi hakkında detaylı bilgi almak için yazımızın devamını inceleyebilirsiniz.

Mikroçipli Aşılama Nedir?

Mikroçipli aşılama tedavisi, modern bir üremeye yardımcı, infertilite tedavisidir. Bu tedavi kapsamında, klasik uygulamanın aksine yumurtayı dölleyecek olan sperm hücreleri çok daha modern tekniklerle seçilir. Böylece sperm hücreleri bu işlem sırasında zarar görmez, sağlıklı DNA yapılarını korurlar. Bu uygulama kadın doğum uzmanları tarafından yapılır.

Mikroçipli Aşılama Neden Yapılır?

Mikroçipli aşılama, anne adayı veya baba adayı kaynaklı kısırlık sorununa sahip olan bireylerde, gebeliğin güvenli ve sağlıklı bir şekilde meydana gelebilmesi için yapılır. Bu tedavi özellikle de spermlerin yapısı, kalitesi ve sağlığı gibi nedenlerden çıkan kısırlık durumlarında etkili bir seçenektir.

Mikroçipli Aşılamanın Avantajları Nelerdir?

Mikroçipli aşılama tedavisinin avantajları arasında şunlar yer alır:

 • Klasik aşılama tedavisine kıyasla neredeyse 2 ila 3 kat kadar daha başarılı bir infertilite tedavisi seçeneğidir.
 • Ağrısız bir şekilde yapılır.
 • Gerektiğinde tekrarlanabilir.
 • Çiftler için konforlu bir süreç barındırır.
 • Tüp bebek tedavisine kıyasla daha hesaplıdır.

Mikroçipli aşılamanın avantajları bu şekilde sıralanabilir.

Mikroçipli Aşılama Başarı Oranı Nedir?

Mikroçipli aşılama tedavisinin başarı oranı %30 ila %44 civarındadır. Klasik aşılama tedavisinin başarı oranı ise %15 civarındadır. Yani mikroçipli aşılama tedavisi, klasik aşılama tedavisinden 2 ila 3 kat daha başarılı bir tedavidir. Bu yüzden de günümüzde yavaş yavaş klasik aşılama tedavisinin yerini almaktadır.

Mikroçipli Aşılama Ağrılı Mı?

Mikroçipli aşılama uygulaması ağrısız bir tedavidir. Bu tedavi sırasında potansiyel olarak anne adayının ağrı hissetmesine yol açabilecek tek işlem, enjeksiyon işlemidir. Onun haricinde cerrahi bir prosedüre gerek duyulmadığı için ciddi bir ağrı hissedilmez. Baba adayı da tedavi boyunca yalnızca mastürbasyon yolu ile sperm vermekle yükümlüdür. Dolayısıyla ona da ağrılı bir işlem yapılmaz.

Mikroçipli Aşılama Tekrarlanabilir Mi?

Mikroçipli aşılama tedavisi gerektiğinde tekrarlanabilir. Bu tedavi hem anne adayı hem de baba adayı için son derece konforludur. Farklı infertilite tedavileri gibi çiftler için zorlu bir süreç ortaya koymaz. Maliyet açısından da görece uygun olduğu için gerektiğinde tekrarlanabilir. 

Mikroçipli Aşılama Ne Kadar Sürer?

Mikroçipli aşılama tedavisi, klasik aşılama tedavisi ile yaklaşık aynı sürede tamamlanır. Bu tedavi uygulaması genellikle 15 gün kadar sürer. Ancak elbette yumurta olgunlaşma sürecinin uzunluğuna göre daha erken veya biraz daha geç sonlanabilir. Doktorunuz bir aşılama tedavisi takvimi oluşturduktan sonra sizi bu gibi konular hakkında detaylı olarak bilgilendirecektir.

Mikroçipli Aşılama Nasıl Yapılır?

Mikroçipli aşılama tedavisi şu şekilde yapılır:

 • Anne adayına, yumurtalık fonksiyonlarının ideal bir şekilde işleyebilmesini kolaylaştıran ve yumurtaların olgunlaşma sürecini destekleyen ilaçlar verilir.
 • Birkaç günlük aralıklarla anne adayının yumurtalıkları USG işlemi ile kontrol edilir ve olgunlaşan yumurta hücrelerinin varlığı incelenir.
 • Eğer yumurta hücreleri olgunlaşmışsa anne adayına yumurta çatlatma iğnesi yapılır. Böylece yumurtayı çevreleyen kese sağlıklı bir şekilde çatlar ve yumurtayı açığa çıkarır.
 • Baba adayından mastürbasyon yolu ile sperm alınır.
 • Alınan spermler çeşitli hazırlık işlemlerinden geçerler. Mikroçipli aşılama tekniğinde özel mikroçipler yardımı ile eski tekniklere gerek kalmadan spermler arasında en sağlıklı olanları seçilir.
 • Seçilen sperm hücreleri anne adayının rahmine bırakılır.

Böylece mikroçipli aşılama tedavisi başarıyla tamamlanmış olur.

Mikroçipli Aşılama Sonuçları Ne Zaman Belli Olur?

Mikroçipli aşılama tedavisinin sonuçları, diğer üremeye yardımcı uygulamalarda olduğu gibi tedavinin son aşaması tamamlandıktan yaklaşık 2 hafta kadar sonra belli olur. Bu tedavinin sonuçlarını merak eden çiftler eczaneden elde edebilecekleri bir idrarla gebelik testi kiti sayesinde tedavinin sonuçlarını öğrenebilirler. Daha kesin bir sonuç isteyen çiftler ise bir sağlık kuruluşunda kanla gebelik testi uygulamasına başvurabilirler. Tedavinin sonuçları belli olduğunda eğer gebelik mevcut ise gebelik takibi gibi uygulamalara geçilebilir. Eğer tedavi başarısızsa farklı bir kısırlık tedavisi planlanabilir. Aynı şekilde gerektiğinde mikroçipli aşılama tedavisi de yeniden gerçekleştirilebilir.

Fethiye Mikroçipli Aşılama Fiyatları 2023

Fethiye mikroçipli aşılama fiyatları, uygulamanın detaylarına ve benzer etmenlere göre kişiden kişiye değişiklik gösterebilir.

Doktora Sorun!
Call Now Button